Starošince 37b, 2326 Cirkovce
M: 040 416 604 • E: info@nakonju.si
se dotikajo in naslanjajo na različna področja – pedagogiko, psihologijo, zdravstvo in socialno varstvo – in zato predstavljajo izjemno priložnost za celostno obravnavo najširšega kroga uporabnikov.
Primerne so tako za otroke in mladostnike z najrazličnejšimi posebnimi potrebami ter čustvenimi ali vedenjskimi težavami, kakor tudi za odrasle s posebnimi potrebami, dolgotrajno bolne osebe in osebe s težavami na področju duševnega zdravja.
V zadnjih desetih letih se intervence s pomočjo konja vse bolj uveljavljajo tudi kot inovativna strokovna metoda v pedagoškem procesu, saj dokazano učinkovito rešujejo najrazličnejše učne težave in spodbujajo kognitivni razvoj.
Na zadnjem mednarodnem kongresu krovne svetovne organizacije HETI (junij 2018, Dublin), je bilo na strokovnih delavnicah predlagano, da se kot krovni termin uveljavi izraz »Equine Assisted Interventions – EAI / Intervence s pomočjo konja - IPK«, ki se nato delijo na:
področje »Terapije s pomočjo konja – TPK / Equine Assisted Therapy - EAT«
in
področje »Aktivnosti s pomočjo konja - APK / Equine Assisted Activities - EAA«.
Konj s svojim gibanjem pozitivno deluje na razvoj senzomotoričnih spretnosti in zmožnosti, kot pomočnik in član terapevtskega tima pa zaradi svojih značajskih lastnosti in načina vedenja prispeva tudi k doseganju pozitivnih sprememb na posameznikovem psihosocialnem, komunikacijsko-socializacijskem in kognitivno-izobraževalnem področju.
Pozitivni učinki TPK
Terapevtski učinki ne izhajajo le iz jahanja konja, ampak se veliko terapevtskih ciljev lahko dosega tudi ob konju
- z negovanjem konja,
- z opazovanjem dinamike v čredi,
- s ciljno naravnanimi nalogami in opravili ob konju ter
- druženjem s konjem in vrstniško skupino
Terapija s pomočjo konja zato predstavlja izjemno priložnost za celostno obravnavo posameznika, para, družine ali skupine.
Znanstvene raziskave potrjujejo, da terapije s pomočjo konja pozitivno vplivajo tako na splošno psihofizično počutje kot tudi na razvoj senzomotorike, socialnih spretnosti in kompetenc, kognitivnih spretnosti ter osebnostnega razvoja.
UČINKI NA PODROČJU SPLOŠNEGA POČUTJA:
- sprostitev in boljše psihofizično počutje
- pozitivni vpliv na razpoloženje
- povečanje občutka sprejetosti, varnosti in socialne vključenosti
UČINKI NA SENZOMOTORIČNEMU PODROČJU:
- izboljšanje gibalnih sposobnosti (izboljšanje usklajenosti telesa, telesne simetrije, ravnotežja in koordinacije, izboljšanje drže, aktiviranje mišic, reguliranje mišičnega tonusa, stabilizacija medenice, izboljšanje gibljivosti sklepov)
- boljše zaznavanje in zavedanje lastnega telesa
- boljša orientacija v prostoru
UČINKI NA PODROČJU RAZVOJA OSEBNOSTI:
- boljše poznavanje lastne osebnosti, vrednot, želja, vzorcev čustvovanja in mišljenja, konfliktov, strahov itd...
- večja samostojnost na različnih področjih: skrb zase in druge, delovne navade, komunikacija in vključevanje v družbo, spodbujanje k učenju, preživljanje prostega časa
- pridobitev delovnih navad in osebne discipline
- okrepitev občutka odgovornosti in empatije do sebe in drugih
- povečanje sposobnosti zaupanja, navezanosti in prijateljskih občutij
- lažje obvladovanje jeze in negativnih čustev
- porast samozavesti, samozaupanja in pozitivne samopodobe
- boljše soočanje s strahovi, stresom in vsakdanjimi težavami
- lažje prepoznavanje svojih reakcij in vedenjskih vzorcev, odkrivanje vzrokov za frustracije in konflikte ter razreševanje notranjih dilem
UČINKI NA PODROČJU RAZVOJA SOCIALNIH KOMPETENC:
- boljša zmožnost prilagajanja na skupinsko dinamiko in dražljaje iz okolja
- zvišanje frustracijske tolerance
- zmanjšanje agresivnih vedenjskih vzorcev
- povečanje sposobnosti in želje za sodelovanje
- izboljšanje komunikacijskega stila
- izboljšanje medsebojnih odnosov v družini, med vrstniki, na delovnem mestu
UČINKI NA PODROČJU RAZVOJA KOGNITIVNIH SPOSOBNOSTI:
- izboljšanje kognitivnih sposobnosti (spomin, pozornost in koncentracija, mišljenje ...)
- izboljšanje splošne poučenosti ter organizacijskih in izvršilnih funkcij
- izboljšanje govora in besednega zaklada
- izboljšanje sposobnosti za samoorganizacijo
Ker ne gre za klasične terapije v zaprtem, izoliranem prostoru, temveč v naravi, v sodelovanju s konjem in drugimi člani terapevtskega tima, postaja terapija s pomočjo konja vse bolj zaželena in iskana oblika komplementarne obravnave tudi za bolezni ali težave sodobnega časa, ki se pojavljajo kot posledica slabih življenjskih navad (predvsem na področju gibanja in prehranjevanja) ter stresnega življenjskega sloga.
Med bolezni, ki jim je v zadnjih letih skokovito narasla pojavnost, štejemo: diabetes, prekomerna telesna teža, rak, srčni infarkt, možganska kap, neplodnost, stres, izgorelost, težave v duševnem zdravju, ...
Terapija s pomočjo konja lahko deluje tako kurativno kot tudi preventivno, saj preprečuje razvoj dejavnikov tveganja, ki so skupni vsem zgoraj naštetim boleznim. S terapijo s pomočjo konja namreč učinkovito krepimo imunski, nevromuskulatorni, kardiovaskularni in respiratorni sistem, lotevamo se razgradnje stresa, učimo se vzpostavljati notranje ravnovesje, upravljanja s čustvi, oblikovanja in sprejemanja svojega sistema vrednot, kar je temeljni predpogoj za ohranjanje duševnega zdravja.
Glede na cilje in metode dela ločimo med različnimi podzvrstmi TPK, ki so koristne za različne ciljne skupine otrok, mladostnikov in odraslih:
Terapijo s pomočjo konja – TPK – lahko izvajajo strokovnjaki visokošolske izobrazbe s področja pedagogike, psihologije, zdravstva ali socialnega varstva, ki opravijo dodatno izobraževanje in se tako specializirajo za izvajanje TPK obravnav znotraj svojega strokovnega polja.
Ob vključitvi je potebno izdelati individualiziran program dela oz. terapevtski načrt z zastavljenimi terapevtskimi cilji, opisom izbranih metod, postopkov in pripomočkov. Terapevt vodi tudi analizo oziroma evalvacijo obravnav.
Na našem Zavodu izvajamo
Poleg klasičnih TPK obravnav smo skozi različne projekte in dodatna izobraževanja razvili še nekaj dodatnih skupinskih terapevtskih programov:
Terapija s pomočjo konja - TPK - individualna obravnava do 30 min (35 EUR)
Terapija s pomočjo konja - TPK - individualna obravnava do 45 min (50 EUR)
Terapija s pomočjo konja - TPK - obravnava v dvojici do 45 min (30 EUR/udeleženca)
Terapija s pomočjo konja - TPK - obravnava v dvojici do 60 min (35 EUR/udeleženca)
Terapija s pomočjo konja - TPK - skupinska obravnava do 60 min (25 EUR/udeleženca)
Terapija s pomočjo konja - TPK - skupinska obravnava do 90 min (35 EUR/udeleženca)
****************************************************************************************************
APK v nasprotju s TPK predstavljajo spontano obliko druženja, ki se prilagaja trenutni, aktualni situaciji ter trenutnemu interesu in počutju uporabnikov. Ljudje se ob stiku s konji običajno hitro sprostijo ter ob tem uživajo in doživljajo občutek zadovoljstva, zato se njihovo splošno razpoloženje in počutje vidno izboljša.
Pri izvajanju APK lahko prihaja do nekaterih spontanih terapevtskih učinkov, vendar le-teh ne merimo, saj se cilji posebej ne opredeljujejo ali evalvirajo, temveč so splošni.
Za vse starostne skupine otrok in mladostnikov, odrasle in starejše osebe, tudi za osebe s posebnimi potrebami in blažjimi težavami v duševnem zdravju.
Cilji so splošni: občutek ugodja, sproščanje, druženje, prijateljevanje, razvedrilo, izboljšanje razpoloženja ipd.
Tudi aktivnosti s pomočjo konja izvajajo posebej izšolani strokovni sodelavci, saj morajo biti izvedba in metode dela prilagojene specifičnim potrebam posameznika ali skupine.
Na Zavodu NAZAJ NA KONJA izvajamo vse zgoraj opisane oblike aktivnosti s pomočjo konja, skozi različne projekte in izobraževanja pa smo razvili tudi nekaj zanimivih programov:
Aktivnosti s pomočjo konja - APK - individualno srečanje do 45 min (39 EUR)
Aktivnosti s pomočjo konja - APK - skupinsko srečanje do 60 min (25 EUR/ udeleženca)
Aktivnosti s pomočjo konja - APK - skupinsko srečanje do 90 min (30 EUR/ udeleženca)
Športno-rekreativni program za osebe s posebnimi potrebami do 45 min (39 EUR)
NA KONJU.SI Avtorske pravice pridržane
NA KONJU |
Storitve |
Aktualno |
O nas |
Donacije |
Kontakt |
DC KIDRIČEVO |
Novice |
Programi |
O nas |
Prostovoljstvo |
Uporabni viri |
Kontakt |
HO-PE-TU |
O projektu |
Turistični program |
Mediji |
E-gradiva |
Usposabljanja |
Novice |
Na konju.si, avtorske pravice pridržane
Izdelava spletnih strani:Izdelava spletnih strani - Spletna postaja
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.